- Діяльність читальні ім. Качковського – товариства «Просвіта» в Новім Нижбірку
Читальні — одна з основних та найефективніших форм залучення українського населення до громадсько-політичної та культурно-просвітницької діяльності, поширення грамотності та освіченості, підвищення національної свідомості, яка активно використовувалася протягом другої половини ХІХ — першої половини ХХ ст.
Перший етап у розвитку читалень починається після 1867, коли в Австро-Угорській імперії було прийнято закон про товариства, на основі якого можна було засновувати різні громадські організації. Головним ініціатором і пропагандистом заснування читалень у цей період виступає відомий діяч просвітницького руху Іван Наумович. На цьому етапі читальняний рух зазнає великого впливу з боку москвофільського духовенства. В 1874 москвофіли пропонують засновувати читальні при церквах на статутах церковних братств. Причиною цього було прагнення встановити контроль над читальнями завдяки сильному впливу москвофільства в середовищі священиків.
З кінця 1870-х велику роботу по активізації читальняного руху починає проводити москвофільське товариство ім. М.Качковського. Використовуючи щедрі субсидії російського уряду, який вирішив використати галицьких москвофілів у своїх далекоглядних імперських цілях, товариство ім. М. Качковського намагалося створити свої осередки у багатьох населених пунктах Галичини. Патроном товариства було обрано відомого на той час мецената українського культурно-просвітнього руху у Галичині Михайла Качковського, котрий нещодавно помер. Для творців та ідеологів організації цей крок, без сумніву, був не тільки даниною шани цьому діячеві, а й засобом, що мав відкрити товариству шлях до використання його коштів. М. Качковський народився 29 липня 1802 р. в с. Дубно Ланьцутського повіту, у родині місцевого священика, закінчив юридичний факультет Львівського університету, тривалий час працював судовим радником при окружному суді в Самборі. Наприкінці 40-річної кар'єри він юриста був призначений радником Вищого крайового суду у Львові. Невдовзі після виходу на пенсію, 8 серпня 1872 р., помер під час подорожі до Росії, в Кронштадті. Громадсько-політичну діяльність М. Качковський розпочав у 1848 р. Він належав до українських культурно-просвітніх товариств, підтримував, зокрема матеріально, їх діяльність, протягом усього свого життя заощаджуючи і збираючи для нього кошти. Понад 60 тис. золотих ринських М. Качковський передав у розпорядження керівництву "Народного дому" в Львові із заповітом зберігати їх як основний капітал та спрямовувати отримані з нього прибутки на культурно-просвітні цілі галицьких русинів .
У статуті завдання організації визначалось як "розширенье наук, обычайности, трудолюбия, тверезости и ощадности, гражданского сознания и всяких чеснот межи русским народом в Австрии". Засобами для досягнення мети було визначено: видання популярних, навчальних і дешевих книжок релігійно-звичаєвого, наукового, господарського й розважального змісту, заснування читалень, товариств тверезості майстрів рукоділля, громадських позичкових кас та складів збіжжя. Фінансово діяльність об'єднання мала забезпечуватися за рахунок членських внесків, добровільних пожертвувань і заповітів, а також прибутків від продажу книжок. Передбачалося, що організації, крім покриття поточних видатків, вдасться створити так званий "коренной фонд". Місцем перебування правління (виділу) у статуті було визначено Коломию.
В Новім Нижбірку у 1886 році заходами о. Ізидора Киселівського з Крогульця засновано було читальню ім. Качковського, голова якої був о. Антін Шанковський. Не було читальні, то люди збиралися в хаті в Олійника Василя, але хата була мала. Тоді її перенесли до Греська Лапановського. В 1900 році побудували новий будинок читальні, покритий бляхою, з малою театральною залою і двома кімнатами.
На території сучасної Гусятинщини Товариство імені М. Качковського в останній чверті ХІХ ст. мало серйозний вплив. Це в основному пояснюється низьким рівнем соціально-економічного розвитку краю та браком освіти серед більшості населення сіл. Компроміс австро-угорського цісаря з поляками у 1867 р., призвів до того що владу в Східній Галичині займали виключно польські дідичі (шляхтичі). Української інтелігенції на той час практично не було. Її левову частку займало греко-католицьке духовенство. Через те, що спроби порозумітися з поляками і австрійцями не мали успіху, галичани звернули свої погляди до Москви. Коли у 1868 р. була заснована "Просвіта", галицькі москвофіли також вирішили створити схожу культурно-просвітницьку організацію. Однак, на початковому етапі (до 1892 р.) Просвіта своїх читалень не мала, оскільки задумувалася як академічна інституція. Водночас Товариство імені М. Качковського з часу перенесення свого осередку із Коломиї до Львова у 1876 р. взяло курс на заснування якнайбільшого числа читалень. Опрацювання архівних джерел, що стосуються безпосередньо Гусятинського району дозволяє стверджувати те, що на практиці спочатку у селі створювалася окрема читальня, а потім вона уже вступала у якесь товариство в залежності від своїх уподобань, а також розраховуючи на матеріальну допомогу з боку власне самого ЦВ Товариства (як це було на прикладі читальні с. Нижбірок)
Проти насадження москвофільської ідеології виступають свідомі представники українського народу, яких, на жаль, на той час було ще дуже небагато. Проте, вже з початку ХХ ст. москвофільство втрачає свої позиції, наслідком чого стає занепад багатьох читалень товариства ім. М.Качковського, а ті, які продовжували свою роботу, поступово переходять у підпорядкування товариства “Просвіта”. Після І світової війни москвофіли остаточно втрачають свій вплив і в селі читальню імені Качковського змінено на «Просвіту».
(Світлина приблизно 1916 року)
-
Керівник – священник Северин Шанковський, 63 роки
-
заступник – Осип Сверлик, 33 роки
-
секретар – Теодор Фірман, 26 років
-
скарбник – Гринько Олексюк, 26 років
-
Бібліотекар – Деонізій Олійник, 25 років
-
Господар – Петро Федьків, 26 років
Доходи
|
|
Членські внески
|
80,45 зл
|
З вистав
|
296,76
|
З чиншів за винайм дому
|
29,35
|
З нагоди свят
|
3
|
Всього
|
537,72
|
Розхід
|
|
На закупівлю книжок
|
31,15
|
На часописи
|
35,65
|
На «Рідну школу»
|
5
|
На поправу власного дому
|
323,95
|
На потреби діловодства
|
141,85
|
Всього
|
537
|
-
Керівник – священник Северин Шанковський,
-
заступник – Теодор Фірман,
-
секретар – Ілько Мимрик,
-
скарбник – Гринько Сверлик.
-
Керівник – священик Северин Шанковський
-
Заступник – Ілля Олексюк,
-
Секретар – Теодор Фірман,
-
Скарбник – Міхал Нечесний,
-
Бібліотекар – Міхал Олійник,
-
Господар – Іван Трисирука,.
-
Олексюк Данило, греко-католик, рільник, читає і пише.
-
Сверлик Іван,
-
Гура Северин.
-
Керівник – священик Северин Шанковський, 70 років
-
Заступник – Сверлик Йосип, 38 років, рільник, читає і пише
-
Секретар – Теодор Фірман, 33 роки
-
Скарбник – Міхал Нечесний, 43 роки
-
Бібліотекар – Іван Козак, 25 років
-
Олексюк Данило, 67 років, греко-католик, рільник, читає і пише.
-
Сверлик Іван, 50 років
-
Шумада Міхал, 51 рік.
-
Керівник – Ілько Олексюк, 54 роки, рільник
-
Заступник – Міхал Матеушів
-
Секретар – Йосиф Вересюк
-
Скарбник – Олійник Діонісій
-
Керівник – Гловак Микола, 35 років, рільник, жонатий
-
Заступник – Антонів Андрій
-
Секретар – Іван Сорока
-
Скарбник – Іванків Дмитро.
-
Керівник – Бойко Андрій, 28 років, рільник, жонатий
-
Заступник – Степан Олійник
-
Секретар – Осип Веселовський