Історія села

Дата: 31 січня 2018 о 22:22, Оновлено 16 вересня 2021 о 18:11

Кожне село повинно знати свою історію, своє ми­нуле, свій розвиток, часи його розквіту та занепаду, які були помилки та чи можливо було їх уникнути. Бо хто не знає минулого, той не вар­тий майбутнього.

Священик Юрій Федорів

Час невблаганно спливає... Спливають роки, забираючи із со­бою події, які стаються в нашому житті і все те,чим жили і чим жи­вемо сьогодні.Нам здається, що ми все пам'ятаемо, все знаємо.Але мине якихось десять-двадцять років — починаємо пригадувати, як то було, а вже так просто пригадати не можемо. Людська пам'ять не безмежна. Одні події витісняють інші.
         Є люди, яким минуло 60-70 років, і вони мало що пам'ятають, що з ними було в дитинстві. А є, як ми їх називаємо, старожили, які пам'ятають не тільки про своє дитинство, а ще й про те, що їхні батьки розповідали. Дуже цікаво слухати такого співбесідника. Але тоді рідко кому спадає на думку все те записати для нащадків.
            А то все — історія. Наша історія!
          Розповіді і згадки — цінна інформація для написання історій. Проте ця інформація буває не завжди точна. А от архівні докумен­ти — це вперта річ. Хоч і там вкрадаються неточності. Тому гаран­тувати точність усіх подій, напевно, не може ніхто. Навіть серед історій визначних науковців трапляються різні трактування окре­мих подій, є неточності в датах.
         Сьогодні стало доступним писати історії про свій край, свій район, свою місцевість. Нашою метою було описати широко історію рідного села на підставі розповідей старожилів, архівних документів, досліджень. Бо село і його жителі цього варті.
          У центральному державному історичному архіві України у Львові є документи про село Нижбірок. 3 ними, правда, важ­ко працювати, бо написані вони переважно німецькою, (а деякі — німецькою готикою), польською мовами. Це ускладнює не лише переклад, але й саме дослідження.
             Відомо, що багато документів польської доби (до 1772 року) знаходяться в Краківському державному архіві, але вони для нас недоступні.