Школа с. Нижбірок Шляхотський

Дата: 3 квітня 2018 о 12:58, Оновлено 16 вересня 2021 о 18:10
          До 1956 року село Нижбірок ділилося на 2 частини: Новий і Шляхоччина. А тому треба окремо сказати про школу на Шляхотчині. Тут жили переважно поляки, але не мали своєї школи, лише костьол.
        У 1926 році почали будувати її, бо до того часу навчання велося по хатах: у сім'ї Цв'яхів, Скишнського.
          У 1910 році в школі працював Зелінський Казимир.
         1914 р. – вчитель: Коляса Ян.
        1924 рік - вчителі:
Головатий Кароль, 1893 року народження, римо-католик, поляк, вчителює з 1922 року.
Крушельницка Гелена, 1900 року народження, римо-католичка, полячка, вчителює з 1923 року.
        У 1928 році відкрили однокласну школу.  У цьому ж приміщенні була і гміна. Очолив школу Фаляш, уроки проводили Балацька Мстислава Саверівна, Шанковська, Шпіх (Спєх) Ян (з Чорткова), який в 30-их роках був директором школи.
          У 1932 році в школі навчалося 40 поляків і 21 українець. Шкільним інспектором Копичинецького району був Петро Борковські.
             У 1933 році в 1 класі навчання велося польською мовою.
           Добрим словом згадують у Нижбірку Флору Ганну Григорівну, Шевчук Ірину Петрівну, які прийшли у школу 1939 року. У 1949 році вчителькою працювала Лук’янова Олександра Калінівна, (1916 р.н.). З Хмельниччини у 1945 році приїхала Щербань Марія Павлівна і пропрацювала тут до 1952 року. У 1946 році завідуючою школи була Біленька Й. В 1947 році в школі працювала Вовчко Клавдія Карпівна, 1927 року народження.
             Завідуючою Нижбірківською початковою школою у 1949 році була Шанковська Казимира. За час своєї роботи вже провела три випуски четвертих класів. 150 учнів одержали в школі початкову освіту (дані на 1949 рік). В 1949 році учні Болібарчук Ярослав і Климочко Ольга, батьки яких загинули на війні, в школі забезпечені харчами, одягом і взуттям.
        В жовтні 1949 року учні Нижбірківської початкової школи готували концерт до свята 10-річчя возз’єднання українських земель. Організовано співочий і музичний гуртки, розучили пісні «Гімн демократичної молоді», «Піонерські мрії», «Відгули фронти».
1951-52 н.р., учні школи
Учні школи на Шляхотчині, 1952 рік

З 1953 року керівником школи була Довгань Марія Захарівна.

У 1954 році, коли у Новому Нижбірку побудували триповерхове приміщення, школу на Шляхотчині розібрали, цеглу віддали на будівництво школи у Личківцях.